Nad Biebrzą balonem

Pogoda coraz bardziej nienormalna jak na tę porę roku, więc lada dzień świstak wychyli głowę z norki i będziemy wiedzieć czy to wiosna czy tylko znana technika zimy na podpuszczenie Polaka i pozwolenie mu na uwierzenie, że wiosna jest tuż za rogiem. Niezależnie od werdyktu gryzonia warto pamiętać, że o każdej porze roku można wybrać się na lot balonem. Ba, w zimę możemy nim latać o dowolnej porze, natomiast w lecie i generalnie w czasie ciepłych dni, jedynie o świcie i wieczorem, kiedy powietrze jest chłodniejsze. W czasie wspomnianych ciepłych dni w godzinach około południowych na skutek nagrzewania podłoża przez słońce wzbudzają się w powietrzu silne prądy konwekcyjne, które nie pozwalają na lot balonem.

Biebrza z lotu ptaka

Jeśli planowaliście kiedykolwiek wybrać się do Biebrzańskiego Parku Narodowego to warto wiedzieć, że istnieje możliwość przyjrzenia się mu z lotu ptaka. W mojej osobistej ocenie gwarantuje to dużo ciekawszy widok na bagna (bo tak wyglądają z wysokości 158 centymetrów nad ziemią):

biebrza z perspektywy człowieka

Za kilka brzęczących monet uzyskamy możliwość nie tylko obejrzenia Biebrzy z góry, ale również uczestniczenia w rozkładaniu i składaniu całego sprzętu.

Lot balonem to spora inwestycja, ale na pewno przyniesie satysfakcję fanom natury. Niestety lot w ogromnym stopniu zależy od pogody – ma to też te dobre strony, że można go zarezerwować zaledwie kilka dni wprzód. Niestety, jeśli nie jesteśmy świstakami, przewidywanie pogody może w Polsce rozbić się o fale koralowe deszczu i wiatru. A balonem nie polecimy jeśli wieje lub pada. No i dla pesymistów mamy złą wiadomość – nawet jeśli balon jakimś cudem pęknie, nie spadniecie na ziemię. Balon i tak z natury swej rzeczy jest dziurawy.

Równie problematyczne może stać się odnalezienie noclegu na terenie Parku lub w okolicach. Najciekawsze miejsca są zwykle zarezerwowane ze sporym wyprzedzeniem, a baza noclegowa nie jest rozbudowana. Park zdecydowanie nie jest jeszcze tak popularnym celem wycieczek jak Mazury czy chociażby Bieszczady. Ale właśnie dlatego warto tam pojechać. Granice Parku, od którego zaczyna się zupełnie inny świat, znajdują się 180 km od Warszawy. Dobrą wiadomością jest na pewno to, że znajdziecie tutaj wiele miejsc dogodnych do noclegu w namiocie, a z braku innych możliwości można spróbować noclegu na zadaszonych punktach widokowych.

Jeśli się przełamiemy, mamy niemal zagwarantowane spotkanie z łosiem i takie widoki

Przydatne linki

Jeśli poszukujecie noclegu nad Biebrzą o to kilka linków pod które warto zajrzeć:

Dwór Dobarz

Dolina Biebrzy

Więcej o lotach balonem nad Biebrzą:

http://lataniebalonem.pl/wordpress/kontakt/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s