Bru na Boinne – Newgrange

Jedną z najważniejszych książek mojego dzieciństwa była „Sto cudów świata”, atlas zdjęć najciekawszych zabytków świata przez bliżej mi nieznanego autora i wydany przez bliżej mi nieznane wydawnictwo. Ów nieznany mi bliżej autor na pierwszej stronie umieścił zdjęcia i opis czegoś co w mojej pamięci zostało zarejestrowane jako najnudniejszy punkt w całej książce, który trzeba było szybko ominąć i na dalszych stronach książki cieszyć oko widokami Koloseum i akweduktów. Na ogromnym zdjęciu znajdowało się wejście do nieciekawie wyglądającego kopca ziemi otoczonego podejrzanie nowocześnie wyglądającą białą elewacją. Jedyne co pamiętałam na temat uwiecznionej na zdjęciu ziemianki to fakt, że pochodzi bardzo z odległych czasów i jest grobowcem, do którego wnętrza światło wpada tylko raz w ciągu roku. Byłam również święcie przekonana, że grobowiec znajdował się w Islandii.

DSC_5151

Lata minęły, a dziecko dorosło do wieku w którym bardziej ceni sobie słowa przewodnika niż przystanek w McDonaldzie. Przy okazji wyjazdu do Irlandii przez przypadek udało mi się zweryfikować moją wiedzę na temat lokalizacji grobowca, na własne oczy zobaczyć co znajduje się we wnętrzu nudnego kopczyka i przede wszystkim w końcu je docenić.

DSC_5129

Newgrange to tzw. grobowiec korytarzowy sięgający wiekiem IV tysiąclecia przed narodzeniem Chrystusa. Jest straszy niż piramidy w Egipcie i Stonehenge i należy do kompleksu stanowisk archeologicznych w tzw. Bru na Boinne – Pałacu nad Boinne.

DSC_5132

To co z zewnątrz wygląda jak kilka przerośniętych kopców kreta, jest w rzeczywistości systemem małych i większych grobowców, które w swoim wnętrzu kryją kilkudziesięciometrowe korytarze prowadzące do komnat pochówkowych. W okolicy można również zobaczyć częściowo otwarty do zwiedzania grobowiec Knowth (największy, ale bez dostępu do głównej komnaty) i Dowth.

DSC_5120

DSC_5115

Z Knowth i Newgrange pochodzi jedna trzecia zachodnioeuropejskich zbiorów sztuki megalitycznej. Budowniczowie grobowców byli architektami i astronomami. Newgrange przetrwał do naszych czasów bez jakichkolwiek rekonstrukcji. Zbudowany jest z kamieni przetransportowanych z miejscowości oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów. Twórcy wyryli na bokach kamieni abstrakcyjne i geometryczne symbole (m.in. potrójną spiralę), których znaczenie jest nieodgadnione.

DSC_5126

DSC_5158

DSC_5160

DSC_5159

Korytarz prowadzący do komnat grobowców jest zakrzywiony w taki sposób, że stojąc w nich nie widzi się wyjścia z tunelu. Raz do roku, o poranku dnia następującego po równonocy wiosennej, wnętrze komnat oświetlane jest przez 17 minut przez promienie wschodzącego słońca. Wybrańcy, którzy dostąpią przyjemności oglądania tego zjawiska, co roku losowani są w loterii prowadzonej przez centrum kultury opiekujące się Newgrange.

DSC_5128

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s