Polskie Rio

„Wśród świebodzińskich staropól, najwyższy świata Chrystus Król” – tak zaczyna się „Hymn świebodziński”, stworzony z okazji erekcji największego na świecie posągu Jezusa, znajdującego się nie gdzie indziej, a na polskiej ziemi lubuskiej. Podniosła to pieśń, wzbogacona mocnym, męskim wokalem, trochę w stylu Niemena.

O tym, że Polacy groszem jednak śmierdzą wiemy od dawna. Obserwujemy to w trakcie periodycznych najazdów na sklepy spożywcze, w dziwny sposób zbiegających się z terminami długich weekendów. Półki sklepowe pustoszeją wtedy niczym pola Kansas po przejściu szarańczy. Stąd i nie dziwne, że pieniądze i na tak ogromną budowlę jakoś się znalazły.

– Budowali kilka lat, ale jak na polskie warunki to tempo ekspresowe – mówi zagadnięty przez nas przewodnik w zamku w pobliskim Krośnie Odrzańskim. Pomysł zbudowania największego na świecie pomnika Jezusa zrodził się  w roku 2001 w głowie gospodarza tutejszej parafii ks. Zawadzkiego. W 2007 roku rozpoczęto budowę. Poświęcenie ukończonego pomnika zaplanowano na 2008 rok, jednak jak mówił ks. Zawadzki: „Szatan nie dał za wygraną”* i przeszkodził w terminowym ukończeniu projektu. Było trochę problemów z twórcą pomnika, trochę z koniecznością rezygnacji ze współpracy z pobliskim więzieniem, które przysyłało do pracy na placu budowy osadzonych (niektórzy z więźniów po odbyciu kary zostali zatrudnieni przez księdza), a także boje z inspektorem nadzoru budowlanego.

Na terenach wokół pomnika gmina chciała budować boiska, ale chyba zostało im to wybite z głowy. Tereny te zostały przeznaczone na parkingi dla licznie przybywających pielgrzymów.W planach zagospodarowania terenu ks. Zawadzki przewiduje też stworzenie fontanny, która pięknem przewyższać będzie swoje rzymskie odpowiedniki.

W 2010 roku 20 000 osób pojawiło się u stóp pomnika, aby uczestniczyć w uroczystości poświęcenia. 16 metrów nasypu, 36 metrów wysokości – w tym 3 metry podestu i 3 metry korony, 6 biskupów, 1 kardynał. Rozmiary budowli są tak karykaturalnie wielkie, biorąc pod uwagę, że postawiono go w 20 tysięcznym Świebodzinie, że stały się ofiarą przeróżnych żartów w Internetach. Jak na przykład ten, że w Świebodzinie znajduje się najstarsze Tesco na świecie, bo powstało 5 laty przed Chrystusem. Z drugiej jednak strony dzięki niemu Świebodzin jest znany niemal każdej osobie w kraju. Przybywający pod pomnik pielgrzymi są wniebowzięci.

W naszym osobistym odczuciu najlepsze zastosowanie dla świebodzińskiego pomnika znaleźli kibice zielonogórskiej drużyny żużlowej Falubaz, którzy w noc przed finałowym meczem ekstraligi żużlowej z Unią Leszno rozwiesili na szyi Chrystusa mierzący 40 metrów i ważący 45 kilogramów szalik w kolorach zielonogórskiej drużyny. Szalik został w błyskawicznej akcji usunięty z pomnika, sprawa trafiła do prokuratury (zarzut – zniszczenie drzwi) i pojawił sie problem – co z nim zrobić. Miał zostać zniszczony, co rzecz jasna oburzyło kibiców, a chyba także burmistrza Świebodzina, który widział go raczej umieszczonego w miejscowej galerii tudziez muzeum jako lokalną atrakcję. Pojawiła sie nawet szczera propozycja zarządu zielonogórskiej drużyny, aby odstąpić od jego zniszczenia (co mogłoby wywołać niepotrzebną falę emocji wśród kibiców) i pozwolić na jego licytację. Pieniądze miały zostać przekazane na leczenie byłego piłkarza miejscowej drużyny Artura Wielgoszańskiego. Ostateczna wersja wydarzeń jest trudna do zweryfikowania –  został on albo przekazany na licytację WOŚP albo wciąż służy jako dowód w śledztwie o naruszenie uczuć religijnych.

jesus fot. PSP Świebodzin

*Cytaty z wypowiedzi ks. Zawadzkiego pochodzą z filmu dokumentalnego „Die Wundermacher von Swiebodzin”, autorstwa Antonii Schmidt i Wioletty Weiss, który można oglądać np. na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=6eAi2FF9CJQ

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s