Jeśli istnieje w Polsce miejsce, które mogłoby w jakiś sposób konkurować z Doliną Loary, to jest nim Dolina Pałaców i Ogrodów – niewielki obszar na północ i południe od Jeleniej Góry, na którego przestrzeni ukrywa się trzydzieści zamków, pałaców i towarzyszących im parków. Fakt, nad Loarą jest ich około 300. Ale też Dolina ta jest znacznie większa od naszej dolnośląskiej krainy. W związku z tym z pełną powagą namawiamy by zapomnieć na chwilę o bagietkach w kraju beretów i zapoznać się z tym co dobre i polskie.
Lokalizacja
Dolina Pałaców i Ogrodów to niewielki skrawek Polski (zaledwie nieco ponad 100 km²) położony na południe i północ od Jeleniej Góry. Z tym że zdecydowaną większość atrakcji znajdziecie poniżej tego miasta.
Okolice są na tyle piękne, że warto wybrać się tam na jakimś jednośladzie, choćby elektrycznym – bo podjazdów tutaj nie brakuje. Szczególnie, że poniemieckie miejscowości posiadają doskonałą sieć wąskich uliczek, po których wytyczono bardzo spokojne szlaki rowerowe.
Pałace i zamki Doliny
Z ręką na sercu przyznajemy, że nie mieliśmy jeszcze okazji odwiedzić wszystkich zamków i pałaców w Dolinie. Ich pełne zestawienie znajdziecie na stronie.
Jednocześnie trzeba też szczerze powiedzieć, że niestety wcale nie wszystkie z perełek architektonicznych wymienianych na oficjalnej stronie Doliny Pałaców i Ogrodów są dostępne do zwiedzania. Przed niektórymi, jak na przykład przed Pałacem Dębowym w Karpnikach, dostępu bronią wysokie mury i ściany drzew w rzeczonych Ogrodach. Zostały zmienione w prężnie działające hotele, w których gościom nie zakłóca się spokoju wizytami turystów.
W okolicy nie brakuje również ruin, których zwiedzać nie wolno, choć swoim klimatem i pięknem na pewno zasługują na uwagę. Na przykład Pałac w Bobrowie (Boberstein). Na stronie internetowej stan zachowania pałacu określony jest jako zły, jak gdyby otrzymał negatywną ocenę za sprawowanie. Rusztowanie wznoszące się aż po to, co z dachu zostało, ma co najmniej kilkanaście lat.
Dachówek już dawno nie ma, ponoć w latach siedemdziesiątych lokalni politycy przykryli nimi swoje domy. Mimo to ta niesamowita budowla przyciąga jak magnes, mogłaby z powodzeniem już dziś stać się najlepszym domem strachów w Polsce. Dość dodać, że otoczona jest ogromnym murem (który w przeciwieństwie do tego co skrywa wydaje się być w świetnej formie), a jeszcze kilkadziesiąt lat temu siedzibę miał tutaj sierociniec.
Rowerem po Dolinie Pałaców i Ogrodów
Jeśli nie posiadacie własnych rowerów, spróbujcie wypożyczyć je w pałacu w Wojanowie lub w powszechnie dostępnych wypożyczalniach, np. Cieplickie Centrum Rowerowe.
Polecane odcinki tras
Jeśli nie macie czasu na objechanie całej Doliny, polecamy skupić się na jednym odcinku trasy. Na samej szlaku z Jeleniej Góry do Janowic Wielkich możecie obejrzeć aż 8 obiektów (2 w Jeleniej Górze, 2 w Janowicach Wielkich, Pałac w Łomnicy, Pałac w Wojanowie, Zamek w Karpnikach i nie umieszczony na liście zamek Boberstein). Zwiedzenie wszystkich zajmie wam co najmniej cały jeden dzień (do części z nich nie można wejść do środka, więc zwiedzanie ograniczy się do podziwiania z zewnątrz lub zjedzenia obiadu w pałacowych restauracjach).
Bardzo ładna trasa rowerowa prowadzi ze Staniszowa do Łomnicy. Przejeżdżając wzdłuż ogrodzeń bardzo urokliwego ośrodka wypoczynkowego Osada Śnieżka pojawia się przepiękny widok na Janowickie Cycuchy – czyli Sokolik i Krzyżna. A jak już człowiek zobaczy cycki, to wiadomo że się zakocha.
Nie samymi pałacami człowiek żyje
Niezależnie jak piękne są pałace, samym widokiem się nie najecie. Ani nie napijecie.
Na szczęście okolica jest w pełnej gotowości bojowej. Znajdziecie tam knajpy, winnice i przede wszystkim browary.
Miedzianka
W Miedziance dwór czy też pałac kiedyś stał. Gdyby nie pochłonęła go ziemia, prawdopodobnie dzisiaj stanowiłby numer trzydzieści jeden na liście Doliny. Historia obeszła się z Miedzianką odrobinę inaczej (możecie przeczytać o tym w książce Filipa Springera „Miedzianka”).
Poza dworem w Miedziance była też kopalnia. Co w tamtych czasach oznaczało przyznanie licznych przywilejów. Między innymi prawo do posiadania browaru. No i tutaj zaczyna się zabawa. Bo browar w Miedziance jest – nie ten sam co kiedyś, ale i tak bardzo cieszy. Szczególnie, że z jego tarasów możecie rozkoszować się widokiem cycuchów. Ba! możecie się ich nawet napić, bo mają je w menu w postaci ciekłej.
Rzeka Bóbr z kajakiem
Jeśli nie odpowiada wam rower, spróbujcie kajaków. Albo obu.
Rzeka Bóbr to typowa górska rzeka. Jej górny bieg przez większą część lata nie nadaje się do spływania. Jeśli chcielibyście spłynąć po Bobrze na odcinku na południe od Nielestna, najlepiej wybrać się tam w maju, kiedy poziom wody jest wystarczająco wysoki. W pozostałej części roku lepiej wybrać odcinek na północ od Nielestna.
Po rzece można spływać kajakiem albo dość popularnymi w tym regionie pontonami.
Gdzie można dobrze zjeść – Dolina Pałaców i Ogrodów
Okolica jest dość spora i nie brakuje tutaj dobrych knajp. Większość zamków i pałaców operuje obecnie jako hotele i restauracje.
Nasze ulubione jadłodajnie znajdziecie też na mapie na początku postu, a tutaj wstawiamy jedynie krótkie podsumowanie tego, czego można się spodziewać w każdym z tych miejsc.
MamaRosa – Janowice Wielkie
Miejsce jedyne w swoim rodzaju. Menu przywieszane jest na maleńkich karteczkach nad okienkiem kuchni, w którym od wiosny do jesieni przesiaduje na krzesełku jedna z pań gotujących doskonałe domowe obiady. Sekunduje im odrobinkę oschły, ale dobroduszny pan za barem, który bacznie obserwuje podwórko i jest gotowy poczęstować was dobrym czeskim piwem.
Ceny – bardzo tanio
Browar Miedzianka
Dobre piwo i niezłe jedzenie z najlepszym widokiem na świecie.
Ceny – umiarkowane +
Restauracja Pałac Łomnica
Dobra kuchnia polska i niemiecka, warto zatrzymać się choćby tylko na kawę i strucla z jabłkami. Restauracja położona jest pośrodku przepięknego parku pałacowego.
Ceny – wysokie
Młyn Wielisław
Położony nieco na uboczu Doliny, ale jedzenie mają przednie i w bardzo dostępnych cenach więc polecamy. Zadowoleni będą nawet weganie.
Restauracja jest połączona z pensjonatem.
Ceny – umiarkowane
Gdzie nocować
Wbrew pozorom, mimo tak doskonałych warunków turystycznych, sama Dolina Pałaców i Ogrodów nie ma tak wielkiej infrastruktury noclegowej, jak można by się spodziewać. Przez wiele lat turyści zjeżdżali się przede wszystkim do Szklarskiej Poręby i Karpacza. Taka okolica. W Staniszowie na ten przykład istnieje sklep, który jest czynny co dziennie od rana do 15:00.
Na przykład w okolicy Miedzianki i Janowic, poza wspomnianymi hotelami w pałacach i zamkach, nocować można przede wszystkim w agroturystykach. Nie ma mowy o rezerwacji przez stronę internetową, najlepiej dzwonić.
Z własnego doświadczenia możemy polecić nowy pensjonat Austeria w okolicach Staniszowa: Austeria Staniszów. Duże wrażenia zrobiła też na nas wspomniana na górze Osada Śnieżka. Z kempingów warty rozważenia jest Auto-Kemping Park w Jeleniej Górze (mają też pokoje). W okolicy nie brakuje też pól namiotowych, które nocują u siebie przede wszystkim amatorów wspinaczki skałkowej (np. 9up)
Transparentność: W tekście umieszczone są linki przekierowujące do portalu Booking.com, dzięki którym możecie szybko dokonać rezerwacji polecanych przez nas hoteli. Jeśli skorzystacie z naszych linków, otrzymamy od Booking.com prowizję. Wy nie przepłacacie ani złotówki, a my zyskujemy środki na prowadzenie Z dala od biura. Z góry dzięki za skorzystanie!
Obok Łomnicy jest fajna restauracja z dobrym jedzeniem – Bistro Stacja (http://bistrostacja.pl). To wprost idealne miejsce dla osób podróżujących do Karpacza bądź Jeleniej Góry.
Ładny opis, akurat jestem z okolic Jeleniej Góry i polecam także wybrać się do Bukowca, wspaniale odrestaurowany kompleks z wieżą widokową, odwiedzić schronisko Szwajcarka w Rudawach Janowickich, a także zjeść rybę w Głębocku. Miejsc godnych polecenia jest naprawdę wiele. Jedna moja uwaga to nie mówi się w Staniszewie tylko w Staniszowie, swoją drogą są tam dwa przepiękne pałace godne odwiedzenia. Pozdrawiam podróżników 🙂
Juz poprawiamy! Nasz błąd. Musimy w takim razie następnym razem zajrzeć do Bukowca i do Szwajcarki – wszyscy polecają to miejsce.