Nie potrzebujesz brać wolnego, żeby wyjechać na krótki urlop. Poniżej podsumowaliśmy nasze ulubione miejsca, do których możesz wybrać się nawet na jednodniową wycieczkę rowerową z Warszawy. Staraliśmy się wybierać miejsca, do których dojazd rowerem jest w miarę bezpieczny. Wiadomo, mimo że postęp jest widoczny z każdym rokiem, to niestety tras zaczynających się w centrum, którymi można bez przerwy dojechać do celu poza miastem, jest wciąż mało.
Niektóre trasy rozpoczynają się już w mieście, do innych możesz wygodnie dotrzeć pociągiem. A zatem: dokąd jechać na rower w okolicach Warszawy:
Gdzie na rower w okolicach Warszawy?
Jezioro Zegrzyńskie
W okolice plaży w Nieporęcie dojedziesz rowerem w zasadzie bez potrzeby zjeżdżania ze ścieżki rowerowej. A to już naprawdę coś!
Wycieczkę warto przedłużyć i wybrać się na północny brzeg zalewu – zajrzeć do Wąwozu Szaniawskiego i Klubu Mila. Albo udać się na wschód wzdłuż spokojnych brzegów Bugu.
Opis trasy
Dystans: 40 km w jedną stronę
Trasa: Warszawa – Nieporęt, wzdłuż Kanału Żerańskiego
Bezpieczeństwo: jedna z bezpieczniejszych tras w okolicach Warszawy
Co zobaczyć po drodze: Główna atrakcja to oczywiście Zegrze. My najbardziej lubimy zajrzeć do Wąwozu Szaniawskiego i Klubu Mila. Do ciekawostek należy też na pewno podjazd dla inwalidów w Nieporęcie.
Puszcza Kampinoska - pętla do Zaborowa Leśnego
Bardzo przyjemna trasa na jeden dzień, a nawet na pół dnia. Jeśli startujecie z Bemowa to zaledwie czterdzieści kilka kilometrów, które można praktycznie w całości przejechać po bezpiecznych drogach rowerowych. Celem wycieczki jest Zaborów Leśny. My udaliśmy się tam szukać śladów po opuszczonych siedliskach, ale widoki są na tyle piękne, że możecie się tam wybrać li tylko dla tego powodu.
Co na pewno warto wiedzieć o tej trasie, to że prowadzi ona po żółtym szlaku, który jest notorycznie podtopiony na odcinku mniej więcej 200 metrów. Jest to więc atrakcja dla tych, którzy albo nie boją się zamoczyć, albo wierzą w siebie, że uda im się nie zamoczyć (da się spokojnie zrobić ten odcinek bez moczenia butów)
Opis trasy
Dystans: ok 40 km do Bemowa
Trasa: Bemowo – Boernerowo/Radiowa – Klaudyn – Izabelin – Truskaw – żółty szlak – Zaborów Leśny – niebieski szlak w stronę Warszawy – Lipków – Izabelin – Klaudyn – Łosiowe Błota – Boernerowo
Alternatywnie, można z Zaborowa Leśnego pojechać w stronę Stanisławowa, gdzie czeka na was przyjemne urozmaicenie w postaci baru rowerowego – Biker Pub. W takim przypadku w Budach skręćcie na rozstaju w prawo.
Bezpieczeństwo: Jadąc przez Bemowo można prawie w całości dostać się do Kampinosu po ścieżkach rowerowych lub leśnych duktach
Co zobaczyć po drodze: Przepiękna architektura willowa w Izabelinie i Lipkowie, kościół i dwór w Lipkowie, Zaborów Leśny (pozostałości po dawnych siedliskach, np. skrzynki pocztowe na drzewach – choć niestety ta, którą widać na zdjęciu została chyba skradziona…)
Puszcza Kampinoska i Palmiry
Kampinos to najbliższy Warszawie park narodowy, pełen mogił, grobów i drzew, będących świadkami masowych mordów partyzantów w czasie Powstania Styczniowego i okupacji hitlerowskiej. Jednym z najbardziej charakterystycznych punktów w Puszczy jest Muzeum Miejsce Pamięci w Palmirach. Wbrew pozorom jest to bardzo ciekawe miejsce, warte odwiedzenia nie tylko wtedy gdy jesteście zainteresowani polską martyrologią. Sam budynek to przykład ciekawej, współczesnej architektury, bardzo ładnie wtopionej w naturę puszczy.
Jak wydłużyć trasę
Trasę można sobie przedłużyć aż do Kampinosu (miejscowości) i dalej Niepokalanowa, skąd do Warszawy można wrócić koleją. Jest to opcja wycieczki na cały dzień.
Z Warszawy chyba najprzyjemniej i najbezpieczniej jest wyjeżdżać wzdłuż ulicy Radiowej (są tam ścieżki leśne prowadzące wzdłuż drogi) lub przez Boernerowo i Łosiowe Błota (dokładnie opisaliśmy to w poprzednim punkcie).
Trasa z Metra Młociny jest odrobinę krótsza, ale i tak polecamy startować z Bemowa.
Poniżej w zakładce Żelazowa Wola znajdziecie też trasę, która pozwala na eksplorację zachodnich fragmentów Puszczy.
Opis trasy
Dystans: ok 70 km
Trasa: Bemowo – Boernerowo/Radiowa – Klaudyn – Izabelin – Kampinos – Niepokalanów – powrót koleją LUB metro Młociny – Truskaw – Kampinos – Niepokalanów – powrót koleją
Bezpieczeństwo: Jadąc przez Bemowo można prawie w całości dostać się do Kampinosu po ścieżkach rowerowych lub leśnych duktach
Co zobaczyć po drodze: Miejsce pamięci w Palmirach
Podkowa Leśna
Podkowa Leśna to jedyna gmina, która w projekcie OGROMNA WARSZAWA nie została do niej dołączona. To jedno mówi bardzo wiele o demografii tego miasteczka.
Miasto ogród z pięknymi modernistycznymi willami ukrytymi na leśnych ulicach o nazwach Lipowa, Bukowa czy Sosnowa. Przepiękne miejsce do mieszkania. Gdyby ktoś chciał nam oddać działkę w okolicy, to chętnie przyjmiemy.
Opis trasy
Dystans: ok 30 km w jedną stronę
Trasa: Warszawa – Pruszków – Podkowa Leśna (można wrócić pociągiem)
Bezpieczeństwo – prawie w całości po drogach publicznych
Co zobaczyć po drodze: przejedź szlakiem modernistycznych willi w Podkowie Leśnej, odwiedź muzeum zabytkowych samochodów w Otrębusach, zajrzyj do siedziby zespołu Mazowsze w Otrębusach
Otwock i Józefów
Położone na południowy wschód od Warszawy Otwock i Józefów to stare letniska położone w lasach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Babcia z domem w Józefowie to byłby skarb. Szczególnie taka, która jest szczęśliwą posiadaczką świdermajera.
Opis trasy
Dystans: ok. 30 km w jedną stronę
Trasa: Warszawa – Otwock, wzdłuż Mostu Siekierkowskiego i prawego brzegu Wisły
Bezpieczeństwo: trasa w Warszawie prowadzi po ścieżkach rowerowych wzdłuż Wisły, a potem przez drogi publiczne drogi
Co zobaczyć po drodze: podążaj szlakiem lokalnej architektury drewnianej
Wzdłuż Wisły do Gass albo Konstancina
Chyba najbardziej popularna weekendowa trasa rowerowa warszawiaków. Pedałujecie wzdłuż wałów wiślanych. Po ścieżce rowerowej prawie przez całą długość trasy.
Można przepłynąć na drugą stronę Wisły promem i pozwiedzać wybrzeże rzeki od strony Józefowa. Albo w Ciszycy odbić w prawo do Konstancina.
Opis trasy
Dystans: ok. 25 km w jedną stronę
Trasa: Warszawa – Gassy, wzdłuż Mostu Siekierkowskiego i lewego brzegu Wisły
Bezpieczeństwo: trasa prowadzi prawie w całości po ścieżce rowerowej
Co zobaczyć po drodze: plaże nadwiślańskie np. Ciszyca, w Konstancinie – park zdrojowy, tężnia
Teraz przechodzimy do miejsc nieco oddalonych od Pałacu Kultury. Ale nie martwcie się, bo do każdego dojedziecie bezpośrednim pociągiem z Warszawy.
Żelazowa Wola i Kampinos rowerem
Odwiedziny w domu narodzenia Fryderyka Chopina fajnie jest połączyć z przejazdem po Puszczy Kampinoskiej.
Trasa: Sochaczew – Żelazowa Wola – Kampinos – Truskaw – Metro Młociny
Dystans: ok 60 km
Bezpieczeństwo: – trasa w większości prowadzi po drogach publicznych
Co zobaczyć po drodze: muzeum kolejki wąskotorowej w Sochaczewie, ruiny zamku w Sochaczewie, muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Muzeum Puszczy Kampinoskiej pod Kampinosem
Narwiański Park Narodowy z rowerem w jeden dzień
Narwiański Park Narodowy choć znajduje się już na Podlasiu, jest świetnie skomunikowany z Warszawą. W miejscowości Łapy praktycznie co dwie godziny zatrzymują się pociągi jeżdżące po trasie stolica – Białystok. Można tam dotrzeć również w dwie godziny i stamtąd ruszyć na podbój rozlewisk Narwi.
Jak wydłużyć trasę
Wycieczkę można też przedłużyć na cały weekend i zajrzeć chociażby do świetnego miasteczka Tykocin, leżącego pomiędzy parkiem Narwi a Biebrzańskim Parkiem Narodowym.
Trasy mogą być różne, bo Łap możecie przejechać zarówno na północ jak i południe rozlewisk. Nie mniej jednak jednym z najatrakcyjniejszych miejsc w parku są kładki w Waniewie w związku z czym to tej trasie poświęcimy nasz wpis.
Pamiętajcie, że do Waniewa najlepiej jest trafić z rana lub późnym popołudniem, tak żeby uniknąć innych ludzi na trasie. To miejsce stworzone do podziwiania natury w spokoju. Przy dużych tłumach nie usłyszycie ani śpiewu ptaków, ani nie będziecie mieć ochoty robić dłuższych przystanków na wieżach widokowych.
Opis trasy
Trasa: Łapy – Waniewo – Tykocin* – Łapy
Dystans: 14 km Łapy – Waniewo w jedną stronę, Łapy – Waniewo – Tykocin – Łapy – ok. 80 km
Bezpieczeństwo: można przejechać bezpieczną trasą Green Velo lub po mało ruchliwych drogach
Co zobaczyć po drodze: przejedź po kładkach w Waniewie, zajrzyj do zabytkowego miasteczka Tykocin
Skansen w Nowej Suchej
Skansen najlepiej jest odwiedzić późną wiosną, kiedy tereny otaczające modrzewiowy dwór i inne zgromadzone tutaj budynki toną w zieli. Genialne miejsce na piknik.
Przeczytaj o Skansenie w naszym poprzednim wpisie
Wyjątkowo w tym wypadku polecam dojechać samochodem do Kałuszyna i stamtąd dalej ruszyć rowerem na spotkanie z przygodą. Jeśli nie posiadacie auta z bagaznikiem, można podobną trasę rozpocząć ze stacji kolejowej w Sosnowym.
Trasę można wydłuzyć i odwiedzić przy okazji Zbrojownie Liw. Uwaga przy korzystaniu z google maps na tym odcinku – z Nowej Suchej droga będzie przez kilka dobrych km prowadzić po polnych drogach.
Spała i Inowłódz
Spała i Inowłódz
Świetne miejsce na jednodniową wycieczkę poza Warszawę. Położona w środku puszczy Spała i wygodnie umoszczona nad brzegiem Pilicy Inowłódz. Trasa jest pełna atrakcji, powinna spodobać się osobom zainteresowanym historią Polski, a więcej o nich przeczytasz w naszym poprzednim wpisie.
Opis trasy
Trasa: Opoczno Południe (dojedź pociągiem) – Inowłódz – Bunkier w Konewce – Spała – Niebieskie Jeziorka – Tomaszów Mazowiecki (powrót pociągiem)
Dystans: około 50 km
Bezpieczeństwo: jazda po drogach publicznych
Co zobaczyć po drodze: sklep w synagodzie, zakole Pilicy, romański kościół w Inowłodziu, Spała, bunkier w Konewce, Niebieskie Jeziorka
Więcej o tej trasie:
To tylko niektóre z naszych ulubionych tras rowerowych po okolicach Warszawy. Jeśli pominęliśmy Twoją ulubioną, napisz koniecznie w komentarzu.
Po więcej inspiracji zapraszamy do innych naszych postów.
Jeden komentarz