Czy twórcy Wiedźmina wzorowali się na Polsce?
Pytanie o polskie odniesienia w grze nie powinno brzmieć „czy”, ale w jakim stopniu. Tak twórcy Wiedźmina odnoszą się do pytań o to czy wzorowali się na polskich krajobrazach, miastach i legendach tworząc Wiedźmina 3 Dziki Gon.
„Jesteśmy z Polski i jesteśmy dumni z naszej polskości. Nasi artyści wzorowali się na miejscówkach, które można zobaczyć w Polsce, na naszych pięknych polach, na średniowiecznych zamkach, na wioskach. Jeździli, robili zdjęcia. Starali się odwzorować jak najbardziej Polskę bo tak naprawdę to jest produkt polski, który eksportujemy na zachód i ludzie tam nie widzą jak wygląda Polska, nie widzą jak wygląda w ogóle Europa Wschodnia, więc to jest dla nich coś nowego i coś interesującego.”
Świat Wiedźmina ocieka polskością – choć oczywiście nie zaprzeczę, że pełnymi garściami czerpano w nim też ze skandynawskiej mitologii i krajobrazów (Skelige) czy włoskiej Toskanii na sterydach (Touissant).
Jednak na znak polskiej jakości zasługują co najmniej dwa miejsca w ostatniej – jak dotąd – odsłonie gry CD Projekt RED: powojenne Velen i redańskie okolice Novigradu, eksplorowane w Wiedźminie 3 i dodatku Serca z Kamienia. Jako wielcy fani Wiedźmina pod każdą postacią i samozwańczy specjaliści od Polski, łączymy te dwa dobra i przedstawiamy wam krótki przewodnik po polskich miejscówkach z Wiedźmina.
Spoiler alert
Jeśli nie przeszedłeś jeszcze gry, w szczególności dodatku Serca z Kamienia, zawróć.
Spoilers… in the house!
Jak tworzymy tą listę?
Warto chyba już tutaj zaznaczyć, że wszelkie podobieństwa między grą a prawdziwymi miejscami są naszą interpretacją. Produkcja gier komputerowych ma to do siebie, że nawet jeśli postać czy miejsce jest wzorowane na prawdziwej postaci, w postprodukcji zostaje ono zwykle wzbogacone o tak wiele szczegółów, że może być nie do poznania.
Mimo to niejeden raz w naszym życiu zdarzyło nam się powiedzieć: „Tutaj jest jak w Wiedźminie”. Jeśli szukacie tego wyjątkowego klimatu, zapraszamy do świata Geralta w Polsce.
Żuraw w Gdańsku i Zalipie
Na początku oczywista oczywistość. Budynki, które jako pierwsze rzuciły mi się w oczy jako wzorowane na prawdziwych.
Novigrad to miasto portowe, i jak na takie przystało, znajdziecie tam pięknego żurawia. W mojej opinii, wzorowanego na żurawiu w Gdańsku. Oczywiście tego typu budowle można znaleźć też w innych miastach hanzeatyckich. Ale jeśli szukać polskiego wzoru dla tej wiedźmińskiej budowli, to będzie to właśnie ten gdański.
Porównanie zdjęcia wiejskiego domu w Zalipiu (c) Konrad Dudek, source: http://www.mojamalopolska.pl/kultura-folklor/zalipie-zagroda-felicji-curylowej-dom-malarek/ i kadru z gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon” produkcji CD Projekt RED
Dalej idzie Zalipie. Już przy pierwszym rozgrywaniu Wiedźmina 3 zwróciłam uwagę na zdobienia chłopskich chałup. W świecie rzeczywistym bielone ściany i motywy kwiatowe najłatwiej jest znaleźć w polskim Zalipiu – małej wsi o bogatych tradycjach dekoracyjnych w okolicach Tarnowa.
Twórcy gry niemal z pewnością znali to miejsce. Jedna ze wsi wiedźmińskim świecie nazywa się nawet Zalipie. Jest to jednak jedyne podobieństwo pomiędzy pierwowzorem, a Zalipiem w Velen. To drugie pogrążone jest w powojennej zawierusze i prawie wyludnione, i nie ma w sobie nic z bajkowego klimatu.
W grze, wsie z bielonymi ścianami i dekoracyjnymi kwiatami można znaleźć w okolicach Novigradu. Dobry przykład to suburbia Novigradu w okolicach Bramy Chwały, gdzie można przejść misję o nazwie „Biała Dama”. Tamtejsze dekoracje naścienne są jednak inne niż te w Zalipiu i wydaje się że nawiązują trochę do sztuki ludowej z okolic Łowicza. Świadczą o tym chociażby kolorowe koguty.
Velen to Mazury i … Mazowsze?
Michał Stecz z CD Projekt RED mówi: „No Mans Land [ziemia niczyja] jest najbardziej zbliżone do Polski, to są takie Mazury, z dodatkiem może trochę więcej bagien”.
Ja powiedziałabym, że Velen – czyli właśnie wspomniane No Mans Land – to mieszanka krajobrazów Mazur i Mazowsza. Nie tylko ze względu na wspomniane przez Stecza bagna. Podobieństwa można znaleźć też w piaskowych korytach rzek, które przypominają mi Środkową Dolinę Wisły. Taką którą można oglądać w okolicach Kozienic czy Warszawy.
Do tego… drzewa wisielców. Szczególnie łatwo jest mi sobie wyobrazić Velen w okolicach Puszczy Kampinoskiej. Ten teren aż roi się od sosen i dębów powstańców, które są smutną pamiątką egzekucji na powstańcach z XIX i XX wieku. W tamtym czasie Puszcza była w zasadzie niezaludniona, a lasy pełne wzgórz i bagien były idealną kryjówką dla uciekinierów chociażby z Powstania Warszawskiego.
Po kryte strzecha dachy, które znajdziecie niemal w każdej wiosce w grze, możecie wybrać się przede wszystkim do skansenu, np. w Sierpcu, Dziekanowicach czy Maurzyc koło Łowicza. Tam znajdziecie też większość polskich wiatraków, tak często pokazywanych w krajobrazie Redanii.
Ruiny zamków
Jeśli chodzi o krajobrazy Mazur, o którym wspomina Stecz, to w Wiedźminie znajdziemy je oczywiście w Velen. Są to Mazury depresyjne, z dużą ilością bagien, mgieł, utopców i innych straszydeł.
Natomiast do krajobrazu Redanii zostały wprowadzone np. ceglane ruiny fortec, które bardzo przypominają mi pozostałości po krzyżackich zamkach. Tu dla porównania prezentujemy bramę wjazdową do zamku w Szymbarku, położonego w okolicach Iławy. Mazury to wprawdzie jeszcze nie są, ale przecież na Mazurach też aż roi się od tego typu zabytków.
Natomiast raubritterskie zamki kojarzyły mi się z twierdzami takimi, jak te w Ojcowie i na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Zamek w Ogrodzieńcu jest też lokacją w wiedźmińskim serialu Netflixa, więc skojarzenie chyba nie jest odosobnione.
Porównanie zdjęcia kadru z gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon” produkcji CD Projekt RED i widoku ruin zamku w Szymbarku
Bronowice w Wiedźminie
Na końcu warto wspomnień oczywiście o wsi Bronowitz w dodatku Serce z Kamienia. W czasie wesela odbywającego się w tej wsi mamy tu okazję nie tylko pozaganiać świnie do obórki i wdać się w bójkę na sztachety, ale też poznać parę nowożeńców: bogatej Aldony Lamch i ubogiego chłopa Jawnuta de Bogar. Historia pary i lokacja nawiązują do Wesela Stanisława Wyspiańskiego. Dom w którym odbywa się wesele w grze był prawdopodobnie wzorowany na prawdziwym budynku – Rydlówki – zabytkowego dworku, w którym odbyło się wesele poety Lucjana Rydla z chłopską córką Jadwigą Mikołajczykówną.
Więcej o Sercu z Kamienia i nawiązań do polskiej tradycji i literatury w tym dodatku do gry przeczytacie w naszym kolejnym wpisie.
Przepraszam, ale we wsi Bronowitz jest błąd. To właśnie Aldona pochodziła z ubogiej rodziny, można to wywnioskować po rozmowie z Shani, za to Jawnut był bogatszy.
Świetny post. Z Narreturmem (czy też całą Trylogia husycką) byłoby trochę prościej bo akcja dzieje się po prostu na teranie obecnego Dolnego Śląska;)