Jeśli skończyły wam się już pomysły na to gdzie wybrać się na spacer, podrzucamy garść inspiracji dokąd iść lub jechać na jednodniową wycieczkę. Wszystkie te ciekawe miejsca w okolicach Warszawy znajdziecie w odległości nie większej niż 2 godziny jazdy od stolicy. Dajcie znać jak było!
Przeczytaj też
Zakole Bugu w Szuminie
Kiedyś było to podobnie największe zakole rzeki w Europie, Bug zakręcał tu potężnego rogala, a nawet bajgla, bo tworzyła swym biegiem prawie cały okrąg. Obecnie bieg rzeki zmienił się, ale miejsce jest wciąż warte odwiedzin.
Szumin to dziś popularne wśród warszawiaków letnisko. A najsłynniejszymi letnikami w Szuminie byli znani architekci: Oskar i Zofia Hansenowie. Ich domek jest obecnie udostępniony do zwiedzania, ale jedynie w czasie wycieczek organizowanych przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Trzeba jednak mieć na względzie, że jest to takie dobro, na które zapotrzebowanie jest duże, a podaż niewielka i na wycieczkę zapisać się jest niezwykle trudno. Dlaczego? O tym przeczytacie we wpisie poświęconym właśnie domkowi Hansenów.
Trasa wycieczki
Spacer można zacząć w Szuminie, na placu przy sklepie. Stamtąd kierując się jedną z piaskowych dróżek dojdziecie do domu Hansenów i dalej nad Bug. Wysokim brzegiem najłatwiej jest pójść na zachód. Stamtąd można zboczyć w lewo w jedną z dróg prowadzących do lasu i zatoczyć koło do „centrum” Szumina. Wszystkie te miejsca znajdziecie zaznaczone na mapie u góry strony.
Wąwóz Szaniawskiego
Piękne miejsce położone pośród lasów na północnym brzegu jeziora Zegrzyńskiego. Dość znaczna odległość od plaż w Nieporęcie i słabszy dojazd z Warszawy sprawił, że miejsce to nie jest oblegane przez turystów nawet w szczycie sezonu. Najwięcej osób trafia tu po drodze do Klubu Mila.
Rezerwat utworzony jest na niewielkim obszarze tworzącym wąwóz prowadzący wprost nad brzeg Narwi. To piękne miejsce, warte odwiedzenia o każdej porze roku.
Wąwóz wziął swoją nazwę od nazwiska pisarza, którego dom stał niegdyś na końcu wąwozu. Niestety dom ten spłonął, ponoć w trakcie włamania.
Trasa wycieczki
Jeśli chcecie zwiedzić tą piękną okolice zacznijcie od spaceru po wąwozie, następnie skierujcie się wzdłuż Narwi w stronę Serocka. A jeśli będzie wam mało przejdźcie przez rzekę na drugi brzeg i kontynuujcie aż do ujścia Bugu.
Jeszcze kilka lat temu można było z zewnątrz podziwiać również posiadłość Radziwiłłów, która położona jest na wysokim brzegi jeziora, pomiędzy Serockiem a Klubem Mila. Niestety, kilka lat temu porośnięta drzewami wielohektarowa nieruchomość wraz z pałacem została chyba przekazana w prywatne ręce. Mimo, że w niektórych informatorach internetowych figurowała informacja o możliwości wejścia na ten teren, jest to nieaktualne, o czym przekonaliśmy się kilka lat temu gdy po prostu nas stamtąd wygoniono.
Pałac w Radziejowicach
Jeśli czytaliście Potop, to być może kojarzycie jeszcze Hieronima Radziejowskiego. Magnat, potomek wielkiego polskiego rodu, który swą siedziba miał właśnie w Radziejowicach, mógłby być bohaterem romantycznego melodramatu.
Jego trzecia żona romansowała z królem Janem Kazimierzem, co dla Polski – chcąc nie chcąc – skończyło się najazdem wojsk szwedzkich.
Po wyjściu romansu na jaw, Radziejowska, czyli Elżbieta ze Słuszków, postanowiła rozwieść się z mężem i ukryła w pałacu Kaznowskich w Warszawie, który Radziejowski następnie oblegał. Konflikt z królem eskalował. Magnata skazano nawet na śmierć i uciekał z kraju szukając wsparcia na obcych dworach. Wreszcie, znalazł posłuch w Szwecji i tak się zaczęło…
Pałac w Radziejowicach – zwiedzanie
Pałac w Radziejowicach to oczywiście rodzinna posiadłość Radziejowskich i jeden z najładniejszych pałaców w okolicy, a na pewno najładniejszych parków. Szczególnie fajne w tej okolicy jest to, że do zwiedzenia jest nie tylko park i pałac, ale również bardzo piękny dwór modrzewiowy (dom modrzewiowy znajdziecie też w Nowej Suchej) Posiadłość jest obecnie siedzibą Domu Sztuki, odbywają się tu liczne koncerty, wystawy i konferencje. W parku znajdującym się wokół dworu znajdziecie też przesympatyczną instalację Arki Noego.
Park Romantyczny w Arkadii
Istnienie parku zawdzięczamy Helenie Radziwiłłównej. W Arkadii znajdziecie między innymi Świątynię Diany, wzorowany na rzymskich akweduktach most (rekonstrukcja), domek gotycki, cyrk rzymski, grobowiec na wyspie. Park stanowi część kompleksu położonego na skraju Puszczy Bolimowskiej Pałacu w Nieborowie – zachowanego w bardzo dobrym stanie i również otwartego do zwiedzania.
Na spacer po parku można wybrać się z psem. Wstęp jest płatny.
Narwiański Park Narodowy i Tykocin
Tym, dla których zwiedzanie zaczyna się dopiero gdy oddalą się od domu przynajmniej o 100 km, proponujemy wycieczkę do Narwiańskiego Parku Narodowego i Tykocina.
Narwiański Park Narodowy
Narew, czyli jedną z bardziej dzikich polskich rzek na Podlasiu, fajnie jest zwiedzać w kajaku. W okolicach Waniewa i Łap można się w niej zgubić, bo rzeka rozwidla się na wiele odnóg, tworząc charakterystyczny warkocz. Jeśli jednak nie macie na to czasu lub ochoty, Waniewo i leżące po przeciwnym brzegu warkocza Śliwno, to najlepsze miejsce do zwiedzania Parku na własnych nogach.
Możecie tu zagłębić się w świat narwiańskiego warkocza poruszając się po pomostach. Atrakcja to tym bardziej wyjątkowa, bo przez ostatnie lata z powodu suszy poruszanie się po kładkach było coraz bardziej utrudnione i zaczynały one bardziej brodzić w błocie, niż w wodzie rzeki nazywanej polską Amazonką. Jeśli tylko możecie to najlepiej jest tu trafić oczywiście bladym świtem lub przed zachodem słońca, kiedy można obserwować klucze żurawi wracających z żeru na polach.
Tykocin
Natomiast położony bardziej na północy Tykocin to jedno z najładniejszych miasteczek na Podlasiu. Kartka z historii nr 1: miasto należało do hetmana Stefana Czarnieckiego i to jego pomnik znajdziecie na tykocińskim ryneczku. Kartka z historii nr 2: Tykocin był przed wojną miejscowością zamieszkałą w dużej mierze przez Polaków wyznania żydowskiego. Można tu zwiedzić odbudowany zamek, warowną synagogę i zjeść smaczny obiad w żydowskiej knajpie Tejsza. Polecamy też Tykocińską Pierogarnię, która niejednokrotnie w ostatnich miesiącach ratowała nasze burczące brzuchy potężną dawką strawy na wynos.
Trasa wycieczki
Obecnie spacer po kładkach najlepiej zacząć nie w Waniewie, a w Śliwnie (z komentarzy znalezionych przez nas w Internecie wynika, że pomosty są w kiepskim stanie). Stamtąd będziecie potrzebować auta lub roweru (prowadzi tamtędy szlak Green Velo), żeby przetransportować się 20 km do Tykocina.
Puszcza Kozienicka - Królewskie Źródła, Krępiec i Czarnolas
Dwie godziny drogi od centrum Warszawy znajduje się naprawdę niezwykłej urody las pełen rozlewisk, bagien i bobrów (a w niektórych miejscach nawet żółwi). Królewskie Źródła i Krępiec to dwa rezerwaty utworzone wokół koryt dwóch rzek – Zagodżonki i Krypianki.
Natomiast wizyta w Czarnolesie to taki zastrzyk kultury w czasie spaceru. Znajduje się tam Muzeum Jana Kochanowskiego, utworzone w jego rodzinnym majątku. Lipy pod którą szukał natchnienia już tam nie znajdziecie. W jej miejscu został postawiony pomnik upamiętniający Jana Kochanowskiego i jego córkę Urszulę.
Trasa wycieczki
Zwiedzanie zaplanujcie tak aby na Królewskie Źródła trafić albo w pierwszej albo w ostatniej kolejności, tak aby uniknąć tłumów w środku dnia. O tym jak dokładnie trafić na Królewskie Źródła pieszo lub komunikacją publiczną przeczytacie w naszym poprzednim poście.
Pomiechówek
Pomiechówek usytuowany jest nad wyraz zgrabnie. Spotykają się tu dwie piękne, mazowieckie rzeki: kameralna Wkra i dzika Narew. Miło patrzeć, że miejscowość z pełni wykorzystuje swoje położenie. Od kilku lat jest tutaj czynny ekopark Dolina Wkry. Jest to świetne miejsce na aktywny wypoczynek z dziećmi. Znajdziecie tam park linowy, plac zabaw, wieże widokowe, ścieżkę w koronach drzew, tyrolkę i dużo ścieżek rowerowych. Jest tu też czynna wypożyczalnia rowerów, na których możecie zwiedzić park i okolice.
Ze swojej strony polecamy zajrzeć nie tylko do Parku Dolina Wkry, szczególnie, że w sezonie letnim jest on mocno zatłoczony. Nad Narwią znajdziecie też rozległe tereny spacerowe. To też dobry cel na wycieczkę rowerową.
Do Pomiechówka dojedziecie nie tylko autem, ale też pociągiem. Z Warszawy-Gdańskiej dojedziecie tam w 45 minut.
Trasa wycieczki
Wycieczkę zaczęlibyśmy z rana od odwiedzin w ekoparku, tak aby uniknąć popołudniowych tłumów. Stamtąd rowerami przemieściłabym się w kierunku ścieżek nad Narwią. Znajdziecie te miejsca zaznaczone na mapie powyżej.
Józefów i Otwock - czyli stolica świdermajera
Drewniane, zanurzone wśród drzew, z charakterystycznym układem desek – poziomo, pionowo – poziomo. Mimo, że wiele z nich to ogromne budynki, dzięki ażurowej snycerce i przeszklonym werandom i balkonom wydają się lekkie i przewiewne. Świdermajery, czyli domy budowane w charakterystycznym dla podwarszawskich miejscowości letniskowych stylu architektonicznym, są jednym z najciekawszych celów jednodniowych wycieczek wokół Warszawy. Mogą być podziwiane do dzisiaj i aby je zobaczyć wybierzcie się na wycieczkę po Otwocku i Józefowie.
Trasa wycieczki
Świdermajery, w różnej kondycji, rozsiane są w po całym Józefowie i Otwocku. Najbardziej okazałym przykładem otwockiej architektury drewnianej jest dawny pensjonat Gurewicz, obecnie restauracja Nowy Gurewicz. W Józefowie spacer można zacząć na przykład przy Miejskim Ośrodku Kultury – pierwszego świdermajera zobaczycie już na przeciwko MOKu, przy pomniku Piłsudskiego – i kierować się wzdłuż ulicy Polnej lub Wyszyńskiego w stronę ul. 3 Maja. Pod numerem 100 na ul. 3 Maja znajdziecie willę Benkówkę, a po drodze można cieszyć oczy lub ronić łzy na widok świdermajerów w różnym stanie. U zbiegu ul. 3 Maja i Wyszyńskiego znajdziecie budynek starego pensjonatu.
Więcej o świdermajerach przeczytasz tutaj
Spływ kajakowy - Radomka, Wkra, Liwiec
Spływ kajakowy to w naszej opinii najlepszy pomysł na jednodniową wycieczkę na Mazowszu. Rzek ci u nas nie brakuje. Mazowsze jest tak duże, że co roku dowiadujemy się o kolejnych pięknych miejscach kajakowych w naszej okolicy.
Polecamy trzy rzeki – Radomkę, Wkrę i Liwiec. Pierwsza na południe, druga na północ a ostatnia na wschód od Warszawy.
Jeśli szukacie jednak czegoś bliżej Warszawy albo bardziej skrojonego na miarę zajrzyjcie do naszego poprzedniego postu, gdzie kajakowych propozycji w okolicy Warszawy znajdziecie co najmniej 10.
Trasa wycieczki
Spływ kajakowy po Radomce najlepiej zacząć w Brzózie i skończyć w Ryczywole. To dobry wybór dla osób szukających łatwej trasy bez przenosek.
Jeśli wybierzecie Wkrę, to opcji jest więcej. Wiele osób kończy spływy w okolicy Jońca. Zacząć można np. w Bolęcinie. Na trasie trzeba liczyć się z koniecznością przenoszenia kajaków.
Natomiast Liwiec, szczególnie trasa wieś Wyszków – Węgrów, to świetna opcja łącząca spływ kajakowy malowniczą rzeką ze zwiedzaniem Zbrojowni w Liwie. Na trasie też możliwe są przenoski.
Więcej o spływach kajakowych na Mazowszu przeczytasz tutaj
Spała i okolice
Skoro o kajakach już mowa, to jednym z najciekawszych miejsc w okolicy Warszawy jest dolina Pilicy. Znajdziecie tu kilka fajnych miejscowości, jak Spała czy Inowłódz. Świetnym pomysłem jest też wypad nad Zalew Sulejowski i nad Pilicę. Można tutaj pływać wpław, żaglówką, kajakiem, na windsurfingu… uff! Można też łowić ryby.
Jest to też bardzo fajny region na jednodniową (a nawet dwudniową) wycieczkę rowerową.
Więcej o tej okolicy przeczytacie w naszym poprzednim wpisie.
Trasa wycieczki
Na sam początek proponuję zatrzymać się w Spale i Konwewce. W tej drugiej niewielkiej miejscowości możecie zwiedzić bunkier kolejowy z II wojny światowej. Jeśli słońce jest już wysoko na niebie, zajrzyjcie do Niebieskich Źródeł. Jeśli chcecie schłodzić się w czasie letniego upału, koniecznie zajedźcie nad Zalew Sulejowski. Nie brakuje tu małych kameralnych plaż, gdzie znajdzie się miejsce dla maksymalnie 4-5 osób. Jeśli zaś macie więcej czasu i chcecie poświęcić na tę okolice więcej niż jeden dzień, ruszcie na eksplorację Pilicy z perspektywy kajaka. Spływ można zacząć w Inowłodziu albo przy Małpim Moście.
Miało być pod Warszawą, a nie po drugiej stronie Polski 😂 dla zainteresowanych, którzy ,,pod Warszawą” rozumieją tak w promieniu 50 km od granicy, tu nie znajdziecie nic pod ręką