Gdzie na kajak – okolice Warszawy

Spływy kajakowe to świetny wybór na spędzenie upalnych dni. Zadowolić powinno zarówno tych poszukujących okazji do spędzenia dnia aktywnie, jak i tych, którzy marzą aby spokojnie spędzić dzień ciesząc się pogodą i pięknymi warunkami przyrody. W kajaku jest miejsce i dla tych marzących o ciężkim wysiłku jak i dla tych którzy chcą spokojnie spływać z prądem rzeki. W bliższych i dalszych okolicach Warszawy znajdziecie niejedno miejsce do spędzenia dnia z wiosłami w dłoniach. Na naszej liście znajdziecie niemal wyłącznie rzeki, pływanie po jeziorach to  zupełnie inna para kaloszy. Spływając rzekami siłą rzeczy, będzie kończyć swoją wycieczkę w innej miejscowości niż zaczęliście. Nie martwcie się jednak, ponieważ każda wypożyczalnia kajaków oferuje obecnie transport pomiędzy punktami startu i mety.

Radomka

Odległość od Warszawy: Brzóza – ok. 90 km
Polecamy: Wypożyczalnia Kajaków Radomka

Spływy po Radomce organizowane są przede wszystkim na odcinku od Brzózy do Ryczywołu. Jest to najłatwiejszy etap, na trasie nie pojawiają się żadne progi ani przenoski. W okolicy nie brakuje lokalnych przedsiębiorców oferujących swoje usługi w niewygórowanych cenach. Na odcinku pomiędzy Brzózą a Ryczywołem Radomka leniwie sunie wśród lasów Puszczy Kozienickiej, na pewno nie przegapicie również charakterystycznych gniazd jaskółek brzegówek, które zamieszkują strome brzegi rzeki. Po drodze mija się też sporo lokalnych kąpielisk. Jest to też popularna okolica letniskowa, a sam Ryczywół to  stolica pomidorów, nie możecie więc wyjechać stąd bez spróbowania ich czerwonych owoców.

radomka copy53

Latem stan wody w Radomce jest bardzo niski, bądźcie więc przygotowani na to, że będziecie musieli od czasu do czasu wejść do wody i przepchnąć kajak przez mieliznę. Na wodzie nie będziecie się jednak nudzić, bo mimo że Radomka jest niezwykle płytka to po drodze czeka na was sporo miejsc, w których drzewa i kamienie będą wdzierały się na waszą trasę.

kajaki w okolicy warszawy Radomka 2

Wkra

Odległość od Warszawy: ok. 70 km

Kajki nad Wkrą oferują m.in.: Przystań Kaja Sobieski, Wypożyczalnia kajaków MRZONKA, Kajaki Wkra

Choć ma ona swoje źródła daleko na północy, zaledwie 60 km od centrum Warszawy znajduje się odcinek Wkry bardzo dogodny do spływania kajakiem. Znajdziecie tutaj zarówno bezproblemowe odcinki dla początkujących, jak i bardziej interesujące fragmenty, które będą od was wymagały przeniesienia kajaków brzegiem rzeki.

kajaki w okolicy warszawy Wkra 3

Polecamy: Przystań Kaja Sobieski, położoną na wschód od Płońska. Z dala od hałasu miast, niewielki pensjonat z polem namiotowym umieszczony nad samą Wkrą. Doskonałe frytki i grzane piwo, które przyda się w zimne majowe wieczory. W pobliskim Jońcu znajduje się również bardzo dobra jadłodajnia  z widokiem na rzekę.

kajaki w okolicy warszawy Wkra 2

Jeziorka

Odległość od Warszawy: Konstancin Jeziorna, Piaseczno – ok. 15 km
Kajki oferują m.in.: Kajaki Piaseczno,  AktywneChwile.pl

Pomijając Wisłę, jest to chyba najbliższe dogodne dla kajakarzy miejsce spływu w okolicach Warszawy. Rozpocząć można zarówno w Konstancinie (i płynąć w stronę ujścia do Wisły) jak i w okolicach Piaseczna. Rzeczka ma zaledwie niecałe 70 km długości, jest jednak bardzo urokliwa. Daje też świetny pretekst do zwiedzenia Konstancina. Jeziorka przepływa przez tamtejszy park. Warto zatrzymać się na chwilę przy nowym drewnianym moście i rzucić okiem na tężnie, albo skusić się na lody z pobliskiej lodziarni.

W Konstancinie rzeczka sprawia wrażenie, jakby zupełnie nie posiadała nurtu, nie ma więc co liczyć na to, że w czasie spływu prąd Jeziorki dowiezie was do celu.

kajaki w okolicy warszawy2

Rawka

Odległość od Warszawy: ok. 80 km
Kajaki oferują m.in.: Ośrodek Sosenka

Puszcza Bolimowska to jeden z największych obszarów leśnych w okolicach Warszawy. Przepływa przez niego niewielka rzeczka Rawka, która stanowi jednocześnie granicę pomiędzy województwem mazowieckim i łódzkim. Rawka to nie żadna Amazonka, rzeczka ma jedynie 115 km, ale prowadzi wśród samych gajów i kniei. Jest to zatem dobry wybór dla tych którzy nastawieni są na coś więcej niż leniwe popijanie radlerka w kajaku.

Pilica

Odległość od Warszawy: Warka – 60 km
Kajaki nad Pilicą oferują m.in.: KajakiNadPilicą, KajakowaWarka

Pilica to jedna z najpopularniejszych rzek centralnej Polski. Spieszą nad nią wszyscy amatorzy wodnego orzeźwienia. Uważa się, że Pilica jest wręcz stworzona dla początkujących kajakarzy. Podobnie jak na Radomce łatwo wylądować tutaj na mieliźnie. Niewysoki stan wody przyciąga wielu amatorów kąpielisk a w okolicach Warki możecie znaleźć całe mnóstwo wypożyczalni kajaków.

kajaki w okolicy warszawy

Wieprz

Odległość od Warszawy: Kośmin – ok. 110 km
Polecamy: Wypożyczalnia kajaków – Aktywne Eventy
Kajaki oferują też m.in.: Kemping Zielona Dolina

Wieprz wpływa do Wisły w okolicach Dęblina, jeśli więc będziecie chcieli zażywać uroków tej rzeki przygotujcie się na trochę dalszą wyprawę. Jeśli jesteście fanami zakoli rzecznych nie powinniście się zawieść. W okolicach Baranowa i Kośmina rzeka zakręca jak szalona i praktycznie nie ma tutaj prostych odcinków. Jednocześnie latem nurt rzeki jest na tyle powolny, a poziom wody na tyle wysoki, że można odłożyć wiosła i po prostu dać się nieść prądowi.

kajaki w okolicy warszawy wieprz 2

Wybrzeże jest tu ciche i poza lokalnymi wędkarzami nie będziecie mieć dużego towarzystwa. W upalne dni zdarzają się większe grupy kajakarzy, jednak spokojnie – dla wszystkich starczy miejsca. Wieprz jest na tyle spokojny, że przyciąga do siebie również ornitologów. I faktycznie nawet bez większego starania możecie spotkać tutaj bociany, żurawie i czaple.

kajaki w okolicy warszawy wieprz 1

Liwiec

Odległość od Warszawy: Liw – 75 km
Kajaki na Liwcu oferują m. in.: Kajaki Liwiec, Kajaki24.pl

Liwiec to kolejna niewielka rzeka, która może stać się scenerią dla udanego spływu kajakowego. Ma zaledwie 123 km, ale podobnie jak na Radomce nie brakuję tutaj zwalonych pni drzew i wystających kamieni. Liwiec stanowi również granicę pomiędzy województwem mazowieckim a podlaskim, był również historyczną granicą Księstwa Mazowieckiego. Płynąc po Liwcu można zahaczyć o Zbrojownię Liw oraz Zamek w Grodzisku.

kajaki w okolicy warszawy 2

Świder

Odległość od Warszawy: okolice Woli Karczewskiej – ok. 30 km
Kajaki oferują m.in.: River Squad , RiverFun

Pomijając Wisłę, rzeka położona chyba najbliżej centrum Warszawy. Świder przepływa pomiędzy Józefowem a Otwockiem. Tereny te to dawne warszawskie letniska, wokół aż roi się od architektonicznych perełek stylu nadświdrzańskiego. Po samym Świdrze organizowane są spływy kajakowe, mają one jednak poważną wadę. W sezonie brzeg rzeki jest bardzo silnie obsadzony lokalnymi amatorami grillowania, którzy  często pozostawiają po sobie tony śmieci. Nie brak tutaj również miejsc, w których trzeba przenieść kajak po brzegu, aby ominąć progi wodne.

kajaki w okolicy warszawy Świder 1

Wisła

Odległość od Warszawy: – można spływać w samej Warszawie, stacje końcowe w różnych miejscach, np. pod mostem Poniatowskim, plaża przy La Playa
Kajaki oferują m.in: naKajak, Spływy w Stolicy

kajaki w okolicy warszawy Wisła

Wisła jaka jest każdy widzi. Duża i ze złą reputacją, stąd stosunkowo niewiele osób decyduje się na kajakowe wycieczki jej brzegiem. My po Wiśle pływaliśmy dotąd tylko raz i to zimą. Warunki atmosferyczne były naszym największym przeciwnikiem i wyszliśmy z tego nieźle zmęczeni. Silny wiatr w dziób powodował, że tylko dzięki silnemu wiosłowaniu udawało nam się utrzymać w jednym miejscu, bo niekiedy o płynięciu do przodu nie mogło być mowy.

 Choć latem powinno być już choć trochę łatwiej, to jednak słyszeliśmy, że w słoneczne dni może być to również wyzwanie.  Jeśli więc warunki nie są idealne, jest to raczej rozrywka dla osób, które nastawione są na porządny wysiłek, a nie relaksacyjny spływ.

Polecamy: Jak dotąd korzystaliśmy z usług firmy naKajak, która specjalizuje się w organizowaniu spływów po Wiśle. Również z jej usług korzystaliśmy przy opisywanym przez  nas zimowym spływie.

Narew i Bug

Odległość od Warszawy: Okolice Zalewu Zegrzyńskiego – ok. 30 km
Kajki oferują m.in: Kajki Bug, Kajaki Wisła

W okolicach Warszawy można spłynąć po końcowych odcinkach Bugu i Narwi. Bug jest rzeką nieuregulowaną, przez co meandruje szerokimi, łatwymi do pokonania łukami. Jest ona uważana za jedną z najłagodniejszych rzek w Polsce.

Narew w okolicach Warszawy jest już dość spokojna i szeroka. Przepływa przez Zalew Zegrzyński i opływa wzgórza, na których znajduje się twierdza w Modlinie. Można więc połączyć wyprawę na kajak ze zwiedzaniem cytadeli – zarówno z wody jak i z lądu. Jej najpiękniejszy odcinek znajduje się jednak dalej na północnym wschodzie. W okolicach Białegostoku rozlewa się na liczne odnogi, tworząc piękne rozlewisko, które obecnie znajduje się pod ochroną jako Narwiański Park Narodowy.

kajaki w okolicy warszawy Wkra 4

Jedna myśl na temat “Gdzie na kajak – okolice Warszawy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s