Lasy Państwowe ogłosiły w listopadzie 2019 r. rozpoczęcie rocznego, pilotażowego programu. Cel: sprawdzenie jak w praktyce skończy się wydanie zgody na spanie na dziko w polskich lasach. Program ten właśnie się zakończył i został pozytywnie oceniony. W efekcie od 1 maja 2021 r. będziemy mogli pod pewnymi warunkami nocować legalnie w lesie.
W obecnym stanie prawnym co do zasady zabronione jest spanie w lasach, poza miejscami specjalnie do tego wyznaczonymi. Za las uważa się zaś tereny leśne wraz z polanami – co skutecznie eliminuje większość zadrzewionych terenów z list potencjalnych miejsc noclegowych.
Oficjalna nazwa programu to „Zanocuj w lesie”. Jeśli szukacie informacji pochodzących prosto od źródła, wejdźcie w zakładki udostępnione na stronach Lasów Państwowych. Znajdziecie tam chociażby pełną mapę obszarów wyselekcjonowanych do udziału w programie. Nie jest ona może oczywista w obsłudze, ale mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom opisanym poniżej, bez trudu poradzicie sobie z jej wyświetleniem.
Spanie na dziko w lesie – jakie warunki trzeba spełnić
W programie uczestniczą wszystkie 429 nadleśnictwa Lasów Państwowych. W każdym z nich zostanie wydzielony teren, na którym spanie na dziko będzie legalne. W takim miejscu powinien zostać utworzony regulamin korzystania z programu. Jego ujednolicony wzór umieszczono na stronie Lasów Państwowych
Tutaj powiemy w skrócie, że by móc legalnie spać na dziko należy:
- sprawdź czy w miejscu, które wybrałeś na nocleg nie obowiązuje zakaz wstępu
Przyczyn może być wiele, jak chociażby wycinka drzew, zagrożenie pożarowe czy, kto wie – może polowanie?
- W jednym miejscu może nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu – jeśli nie chcemy zgłaszać naszego pobytu do Nadleśnictwa.
- Jeśli jest nas więcej niż dziewięć osób, albo planujemy zostać więcej niż dwie noce – wtedy pobyt „należy zgłosić mailowo na adres nadleśnictwa […] nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.”
Zanocuj w lesie – zgłoszenie noclegu
Zgłoszenie powinno zawierać: twoje imię i nazwisko, telefon kontaktowy, mail kontaktowy, liczbę nocy (daty), liczbę osób, planowane miejsce biwakowania (nazwa obszaru), zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
- Ognisko można rozniecić tylko w miejscach wyznaczonych przez leśniczych – można używać kuchenki gazowej, o warunkach piszemy poniżej ↓
- Na miejsce noclegu nie pakuj się autem ani motorem – te trzeba zostawić na najbliższym parking
Dalej, absolutne oczywistości:
- nie niszcz ściółki, nocuj najlepiej w hamaku. Ale spanie w namiocie nie jest zabronione
- nie hałasuj, nie zakłócaj spokoju dzikich zwierząt
- sprzątnij po sobie po porannej toalecie
- nie śmieć!!! zabierz ze sobą wszystkie resztki i odpadki, również bio.
Czy można używać kuchenek gazowych w lesie
Biwakując w lesie możesz korzystać z kuchenek gazowych, ale pod pewnymi warunkami.
Po pierwsze w dniu w którym planujesz gotować musisz dwukrotnie sprawdzić stan zagrożenia pożarowego. Dane te są aktualizowane o 10:00 rano i 14:00. Nie lekceważ tego warunku, szczególnie teraz, gdy w Polsce susze trwają w niektórych miejscach cały rok! Stan zagrożenia w konkretnym miejscu sprawdzisz pod adresami: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/ lub https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy – wybierając w menu „Mapy BDL / „Mapa zagrożenia pożarowego”. W przypadku dużego zagrożenia (3. „czerwony” stopień) używanie kuchenek jest absolutnie zabronione!
Spanie na dziko w lesie – mapa programu „Zanocuj w lesie”
Aby odnaleźć na mapie obszary biorące udział w programie wejdź na stronę Banku Danych o Lasach. Jest na niej zaznaczona cała masa niepotrzebnych miejsc. Te zbędne warstwy należy deaktywować.
Najpierw wejdź w zakładkę mapy BDL u dołu strony (być może trzeba trochę zescrollować w dół). Nieco powyżej wyświetlą się opcje wyboru konkretnej wersji mapy. Wybieramy położoną najbardziej na prawo: Mapę zagospodarowania turystycznego.
Następnie na liście warstw w panelu po prawej odznaczamy wszystko klikając w check box przy infrastruktura turystyczna. W tym momencie z automatu na mapie powinny pozostać w zasadzie tylko zaznaczone na pomarańczowo Program Zanocuj w lesie.
Brzmi strasznie, prawda? Na filmie poniżej zobacz jak to zrobić szybko i ze znieczuleniem.
No nie do końca jest tak źle jak o tym piszesz. Jeżeli nocujesz w mniej niż 9 osób i nie zostajesz na dłużej niż dwa dni nie musisz niczego zgłaszać. Chyba nie oczekujesz że zezwolą wjeżdżać ludziom do lasu samochodami czy motocyklami. Przecież zrobiłaby się masakra jak każdy mógłby jeździć po lesie.
Super. Takie przepisy są już w innych państwach. Cała Skandynawia ma to super dopracowane. Polecam takie miejsca na Bornholmie. Są tam zarówno tzw. prymitywne pola namiotowe oraz sheltery. Tutaj link do mapy https://visitbornholm.com/pl/mapa?f=295
Wreszcie coś się ruszyło w tym temacie! Dzięki za info 😀
Jasne, ruszylo. Mam zostawic motocykl na najblizszym parkingu czyli gdzies kolo drogi pare km od miejsca noclegu na noc i spodziewac sie ze wszystko bedzie jak wroce. Mam zglosic do nadlesnictwa na 2 dni przed planowanym noclegiem. No to to super. 2 dni przed pojade sprawdzic miejsce aby to zgloscic. Super to wszystko. Tak to zrobione aby nie bylo mozliwosci spelnienia wszystkich warunkow
No nie do końca jest tak źle jak o tym piszesz. Jeżeli nocujesz w mniej niż 9 osób i nie zostajesz na dłużej niż dwa dni nie musisz niczego zgłaszać. Chyba nie oczekujesz że zezwolą wjeżdżać ludziom do lasu samochodami czy motocyklami. Przecież zrobiłaby się masakra jak każdy mógłby jeździć po lesie.