Lasy Państwowe ogłosiły w listopadzie 2019 r. rozpoczęcie rocznego, pilotażowego programu. Cel: sprawdzenie jak w praktyce skończy się wydanie zgody na spanie na dziko w polskich lasach. Program ten właśnie się zakończył i został pozytywnie oceniony. W efekcie od 1 maja 2021 r. będziemy mogli pod pewnymi warunkami nocować legalnie w lesie.
W obecnym stanie prawnym co do zasady zabronione jest spanie w lasach, poza miejscami specjalnie do tego wyznaczonymi. Za las uważa się zaś tereny leśne wraz z polanami – co skutecznie eliminuje większość zadrzewionych terenów z list potencjalnych miejsc noclegowych.

Śpimy na dziko nad Zalewem Sulejowskim
Oficjalna nazwa programu to „Zanocuj w lesie”. Jeśli szukacie informacji pochodzących prosto od źródła, wejdźcie w zakładki udostępnione na stronach Lasów Państwowych. Znajdziecie tam chociażby pełną mapę obszarów wyselekcjonowanych do udziału w programie. Nie jest ona może oczywista w obsłudze, ale mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom opisanym poniżej, bez trudu poradzicie sobie z jej wyświetleniem.

Spanie na dziko w lesie – jakie warunki trzeba spełnić
W programie uczestniczą wszystkie 429 nadleśnictwa Lasów Państwowych. W każdym z nich zostanie wydzielony teren, na którym spanie na dziko będzie legalne. W takim miejscu powinien zostać utworzony regulamin korzystania z programu. Jego ujednolicony wzór umieszczono na stronie Lasów Państwowych
Tutaj powiemy w skrócie, że by móc legalnie spać na dziko należy:
- sprawdź czy w miejscu, które wybrałeś na nocleg nie obowiązuje zakaz wstępu
Przyczyn może być wiele, jak chociażby wycinka drzew, zagrożenie pożarowe czy, kto wie – może polowanie?
- W jednym miejscu może nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu – jeśli nie chcemy zgłaszać naszego pobytu do Nadleśnictwa.
- Jeśli jest nas więcej niż dziewięć osób, albo planujemy zostać więcej niż dwie noce – wtedy pobyt „należy zgłosić mailowo na adres nadleśnictwa […] nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.”
Zgłoszenie powinno zawierać: twoje imię i nazwisko, telefon kontaktowy, mail kontaktowy, liczbę nocy (daty), liczbę osób, planowane miejsce biwakowania (nazwa obszaru), zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
- Ognisko można rozniecić tylko w miejscach wyznaczonych przez leśniczych – można używać kuchenki gazowej, o warunkach piszemy poniżej ↓
- Na miejsce noclegu nie pakuj się autem ani motorem – te trzeba zostawić na najbliższym parking
Dalej, absolutne oczywistości:
- nie niszcz ściółki, nocuj najlepiej w hamaku. Ale spanie w namiocie nie jest zabronione
- nie hałasuj, nie zakłócaj spokoju dzikich zwierząt
- sprzątnij po sobie po porannej toalecie
- nie śmieć!!! zabierz ze sobą wszystkie resztki i odpadki, również bio.

Czy można używać kuchenek gazowych w lesie
Biwakując w lesie możesz korzystać z kuchenek gazowych, ale pod pewnymi warunkami.
Po pierwsze w dniu w którym planujesz gotować musisz dwukrotnie sprawdzić stan zagrożenia pożarowego. Dane te są aktualizowane o 10:00 rano i 14:00. Nie lekceważ tego warunku, szczególnie teraz, gdy w Polsce susze trwają w niektórych miejscach cały rok! Stan zagrożenia w konkretnym miejscu sprawdzisz pod adresami: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/ lub https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy – wybierając w menu „Mapy BDL / „Mapa zagrożenia pożarowego”. W przypadku dużego zagrożenia (3. „czerwony” stopień) używanie kuchenek jest absolutnie zabronione!
Spanie na dziko w lesie – mapa programu „Zanocuj w lesie”
Aby odnaleźć na mapie obszary biorące udział w programie wejdź na stronę Banku Danych o Lasach. Jest na niej zaznaczona cała masa niepotrzebnych miejsc. Te zbędne warstwy należy deaktywować.
Najpierw wejdź w zakładkę mapy BDL u dołu strony (być może trzeba trochę zescrollować w dół). Nieco powyżej wyświetlą się opcje wyboru konkretnej wersji mapy. Wybieramy położoną najbardziej na prawo: Mapę zagospodarowania turystycznego.
Następnie na liście warstw w panelu po prawej odznaczamy wszystko klikając w check box przy infrastruktura turystyczna. W tym momencie z automatu na mapie powinny pozostać w zasadzie tylko zaznaczone na pomarańczowo Program Zanocuj w lesie.
Brzmi strasznie, prawda? Na filmie poniżej zobacz jak to zrobić szybko i ze znieczuleniem.
Super. Takie przepisy są już w innych państwach. Cała Skandynawia ma to super dopracowane. Polecam takie miejsca na Bornholmie. Są tam zarówno tzw. prymitywne pola namiotowe oraz sheltery. Tutaj link do mapy https://visitbornholm.com/pl/mapa?f=295
Wreszcie coś się ruszyło w tym temacie! Dzięki za info 😀